Rzodkiewkowiec


Rzodkiewkowiec: zdrowy, niskokaloryczny i co najważniejsze kolorowy.
Może przywoła w końcu wiosnę? Przygotowałam go na wielkanocne
śniadanie, ale jest idealny również  na co dzień. 
Warstwa rzodkiewkowa:
 • 6 pęczków rzodkiewek
 • 150 ml jogurtu greckiego
 • 1/3 szklanki gorącej wody
 • 4 łyżeczki żelatyny
 • 1 czubata łyżka majonezu

Żelatynę rozpuszczamy w gorącej wodzie i odstawiamy do wystudzenia. Rzodkiewki myjemy, kroimy na mniejsze kawałki i rozdrabniamy blenderem, tak aby utworzyły coś w rodzaju musu lub papki :)  Dodajemy do niej jogurt, majonez i rozpuszczoną w wodzie żelatynę. Całość dokładnie mieszamy. 


Warstwa jogurtowa:
 • 450 ml jogurtu greckiego
 • 4 łyżki majonezu
 • 4 łyżki żelatyny
 • 1/3 szklanki gorącej wody

Żelatynę rozpuszczamy w gorącej wodzie i odstawiamy do wystudzenia, a gdy wystygnie łączymy ją z jogurtem i majonezem. 


Dodatkowo:
 • 4 jajka ugotowane na twardo
 • kiełki rzodkiewki
 • 2-3 rzodkiewki do dekoracji
Będziemy potrzebowali 2 foremki o takim samym kształcie, ale różniące się odrobinę wielkością. Mniejszą foremkę (użyłam takiej o wymiarach 22x9 cm) wykładamy folią aluminiową. Na jej dno wylewamy 1/3 masy rzodkiewkowej i wstawiamy do  lodówki do stężenia. Gdy warstwa stężeje, układamy na niej jajka ugotowane na twardo i zalewamy pozostałą masą rzodkiewkową i ponownie wkładamy do lodówki do stężenia. Większą foremkę (o wymiarach 24x11 cm) również wykładamy folią aluminiową. Na jej dno wylewamy tyle masy jogurtowej, żeby utworzyła około 1 - 1,5 cm warstwę i wkładamy do lodówki do stężenia. Gdy masa jogurtowa stężeje układamy na niej stężałą warstwę rzodkiewkową, którą wcześniej delikatnie wyciągnęliśmy z foremki. Masę rzodkiewkową układamy na środku masy jogurtowej, tak aby z każdej strony pozostało mniej więcej tyle samo miejsca. Wolne przestrzenie po bokach foremki zalewamy pozostałą masą jogurtową, a gdy coś jej zostanie, to wylewamy ją również na wierzch. Całość wstawiamy do lodówki do stężenia, a gdy stężeje, wyciągamy rzodkiewkowca z foremki i układamy na talerzu do góry dnem. Na wierzchu układamy kiełki rzodkiewki. Rzodkiewkowca możemy również udekorować rzodkiewkami pokrojonymi w plasterki. 

Jeśli nie macie czasu lub odpowiednich foremek, możecie rzodkiewkowa przygotować w łatwiejszy sposób. Dowolną foremkę wyłóżcie folią aluminiową. Na jej dno wylejcie połowę masy jogurtowej i włóżcie do lodówki do stężenia. Gdy masa stężeje, wylejcie na nią 1/3 masy rzodkiewkowej. Gdy masa rzodkiewkowa stężeje, ułóżcie w niej jaja ugotowane na twardo i zalejcie pozostałą masą rzodkiewkową. Gdy całość stężeje, wylejcie do foremki pozostałą masę jogurtową. Dalej postępujcie tak jak we wcześniejszym sposobie przygotowania rzodkiewkowca, czyli udekorujcie go kiełkami i rzodkiewkami. 

W ogóle możecie się dowolnie bawić warstwami i na przykład stworzyć rzodkiewkowca z 1-centymetrowych na przemian ułożonych warstw. W przepisie majonez możecie zastąpić chrzanem, a do masy jogurtowej możecie dodać czosnek przeciśnięty przez praskę.  

6 komentarze:

 1. ale genialny pomysł! przepis zapisałam i koniecznie muszę zrobić :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Gratuluje pomyslu, to prawdziwe dzielo:-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Genialny pomysł! Wygląda bardzo smakowicie!!!

  OdpowiedzUsuń
 4. Pierwszy raz widzę takie to cudo :) Ślicznie wygląda i wyobrażam sobie, że musi być pyszny!

  OdpowiedzUsuń

 

MAŁOPOLSKI APETYT

AGREGATORY

Durszlak.pl

Archiwum