#WYZWANIE10JAKÓW


Czym są jaki każdy chyba wie... To duże ssaki zamieszkujące Tybet, Indie i Chiny. Żyją tam na wolności oraz w udomowionych stadach. Są wykorzystywane jako zwierzęta juczne. Pozyskuje się z nich również wełnę oraz mleko. Młode jaki pełną dorosłość osiągają dopiero po około 6-8 latach, ale samice opiekują się swoim potomstwem tylko przez rok - po tym czasie młode muszą radzić sobie same. Dzielnie znoszą niekorzystne warunki otoczenia (niedobór paszy na wysoczyznach górskich, niedostatek tlenu i niskie temperatury - średnia wynosi tam ok. 0 °C, zimą temperatury spadają niekiedy nawet do -50°C). Jankowi ze Stay Fly młode jaki będące pod opieką matek przez stosunkowo krótki czas, skojarzyły się z sytuacja dzieci z rodzin trudnych i problemowych. Dzieci te, mimo że są jeszcze niepełnoletnie, często chodzą sobie samopas i same zajmują się sobą. Są pozbawione opieki rodziców, której tak bardzo potrzebują! Tak jak jaki znoszą złe warunki w swoim otoczeniu. 


Zdjęcie pochodzi ze strony: http://catchthemes.com/demo/simplecatch-pro/catch-themes/nepal-himalayas-yak/

Takie zaniedbane, samotne i potrzebujące pomocy dzieci wspiera Akademia Przyszłości stworzona przez Stowarzyszenie Wiosna. Tak, to to samo stowarzyszenie, które co roku organizuje akcję Szlachetna Paczka. Na stronie Akademii Przyszłości możemy przeczytać, że wolontariusze Akademii sprawiają, że dzieci, które dotychczas czuły się nieważne, mogą poczuć się wyjątkowe. Wolontariusze nie zmieniają świata dzieci, nie usuwają przeszkód z ich drogi, ale uczą je, jak sobie w tym świecie radzić! Uświadamiają im, że nie muszą podążać jedną - często złą - ścieżką, ale pokazują nowe alternatywne drogi.

#WYZWANIE10JAKÓW ma na celu zwrócenie uwagi na sytuację dzieci z rodzin problemowych oraz wsparcie Akademii Przyszłości symboliczną kwotą 10 zł. Każda z nominowanych osób, która nie podejmie wyzwania w ciągu 24 godzin, powinna wpłacić taką (lub większą) kwotę na konto Akademii. Chociaż oczywiście warto i podjąć #WYZWANIE10JAKÓW, i wspomóc Akademię Przyszłości jakąś kwotą - jedno nie kłóci się z drugim, a nawet idą razem w parze, bo można się kreatywnie wykazać podczas internetowej zabawy i wspomóc dzieci. Kilka lat temu sama jako wolontariusz pracowałam z dzieciakami w świetlicy socjalnej i wiem, że każda nawet drobna pomoc, okazanie zainteresowania czy chociażby wspólna zabawa są przez dzieci przyjmowane z radością. Jednocześnie w takich świetlicach często brakuje podstawowych sprzętów czy przyborów papierniczych - więc naprawdę każda, nawet drobna wpłata się liczy :) 

A o chodzi w samym #WYZWANIU10JAKÓW? Jak pisze Janek - pomysłodawca wyzwania - "w naszej kulturze od dziesiątek lat funkcjonują utarte, szablonowe porównania. Są używane tak często, że już w zasadzie na nikim nie robią wrażenia. A blogowanie, czy w ogóle, wychodząc po za tę konkretną formę, pisanie bez wywoływania u odbiorcy emocji mija się z celem. Stąd #wyzwanie10jaków. W akcji chodzi o to, że kreatywnie przerabiamy najbardziej oklepane porównania, żeby, tak jak wolontariusz pokazuje dziecku, że jest inna droga, udowodnić, że można złamać utarte schematy i nie wybierać oczywistej ścieżki". 

Mnie do #WYZWANIA10JAKÓW nominowała Ada z Pora coś zjeść - dziękuję :) Nie przedłużając nominuję więc kolejne 3 osoby: Gosię ze Zdrowa Kuchnia Sowy, Dominikę z Domi w kuchni i Patrycję z Miksturównika. Wasze zadanie to rozwinięcie znajdujących się poniżej porównań (w formie posta na blogu lub swoim blogowym fanpage). Jeśli nie zrobicie tego w ciągu 24 godzin od nominacji, powinniście wpłacić 10 zł na rzecz Akademii Przyszłości. Ale jak pisałam powyżej: warto i podjąć wyzwanie i wpłacić kwotę :) Nominujcie również kolejne osoby - niech akcja się rozprzestrzenia co raz dalej i dalej!  

A poniżej moje 10 JAKÓW:

1. Klnie jak szewc. 
Klnie jak kierowcy jadący w korku za rowerzystą na wąskiej drodze i niemogący go wyprzedzić. Doświadczone z perspektywy rowerzystki ;)

2. Zabiera się jak pies do jeża. 
Zabiera się jak autorka tego bloga do prasowania ;)

3. Proste jak drut. 
Proste jak świński ogonek. 

4. Idzie jak krew z nosa. 
Idzie jak wskazówki zegara, gdy do wyjścia z pracy zostało 15 minut.

5. Brzydki jak noc listopadowa. 
Brzydki jak Sam Wiesz Kto :)

6. Nudne jak flaki z olejem.
Nudne jak obrady polskiego Sejmu. 

7. Kłamie jak z nut. 
Kłamie jak mąż mówiący, że zaraz wyniesie śmieci ;)

8. Wyskoczył jak Filip z konopi. 
Wyskoczył jak pies z domu na spacer. 

9. Tani jak barszcz.
Tani jak mirabelki i szczaw. 

10. Siedzi cicho jak mysz pod miotłą. 
Siedzi cicho jak dziecko, które coś zbroiło. 


Do dzieła blogerzy!0 komentarze:

Prześlij komentarz

 

MAŁOPOLSKI APETYT

AGREGATORY

Durszlak.pl

Archiwum